The Intel Atom D2700 is Dual core CPU clocked at 2.13 GHz — released June 2011
How does the Intel Atom D2700 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Atom D2700.
| Speed | 2.13 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCBGA559 |
| Hyperthreaded | Yes |
| NX Bit | Yes |
| Virtualization | No |
| Instruction Set Extensions | SSE2 SSE3 SSSE3 |
| Dynamic Frequency Scaling | No |
| Bus Architecture | DMI |
| Transfer Rate | 2.5 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | DDR3 800/1066 |
| Channels | 1 |
| ECC Memory Support | No |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 4 threads |
| L2 Cache | 1 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 32 nm |
| Operating Temperature | up to 100 C |
| Voltage Range | 0.91V -1.21V |
| Thermal Design Power (TDP) | 10 W |
| Display Count | 2 |
| GPU Clock Speed | 640 MHz |