The Intel Atom N550 is Dual core CPU clocked at 1.50 GHz — released June 2010
How does the Intel Atom N550 perform when put to the test.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Multi Core
Data provided by Geekbench 4.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Single Core
Data provided by Geekbench 4.
How does the Intel Atom N550 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Atom N550.
| Speed | 1.50 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | Yes |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | No |
| Instruction Set Extensions | SSE2 SSE3 SSSE3 |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | DMI |
| Transfer Rate | 2.5 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | DDR3 |
| Channels | 1 |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 4 threads |
| L2 Cache | 1 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 45 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 8.5 W |
| GPU Clock Speed | 200 MHz |