The Intel Atom Z3480 is Dual core CPU clocked at — released January 2014
How does the Intel Atom Z3480 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Atom Z3480.
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2 SSSE3 SSE3 SSE2 AES-NI |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Display Count | 2 |
| GPU Clock Speed | 457 MHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 2 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 22 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 90°C |
| Voltage Range | AVID |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | LPDDR3 1066 |
| Channels | 2 |