The Intel Atom x3-C3130 is Dual core CPU clocked at 1.00 GHz — released January 2015
How does the Intel Atom x3-C3130 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Atom x3-C3130.
| Speed | 1.00 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | No |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | 1x32 LPDDR2 800 |
| Channels | 1 |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 2 threads |
| L2 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 28 nm |
| Display Count | 1 |
| GPU Clock Speed | 480 MHz |