Intel Celeron 1020E
The Intel Celeron 1020E is Dual core CPU clocked at 2.20 GHz — released January 2013
Single-core Speed
Single-core speeds compared
Single-core Turbo Speed
Max turbo single-core speeds compared
Summary
| Speed | 2.20 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCBGA1023, FCPGA988 |
| Hyperthreaded | No |
Features
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2 |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
Bus
| Bus Architecture | DMI |
| Transfer Rate | 5 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
Memory
| Memory Type | DDR3/DDR3L 1333/1600 |
| Channels | 2 |
| ECC Memory Support | Yes |
Details
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 2 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 22 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 105C |
Power
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
Graphics
| GPU Label | IntelĀ® HD Graphics for 3rd Generation IntelĀ® Processors |
| Display Count | 3 |
| GPU Clock Speed | 650 MHz |
| GPU Turbo Clock Speed | 1.00 GHz |