The Intel Celeron 2961Y is Dual core CPU clocked at 1.10 GHz — released September 2013
How does the Intel Celeron 2961Y perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Celeron 2961Y.
| Speed | 1.10 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2 |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | DMI2 |
| Transfer Rate | 5 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | DDR3L 1333/1600, LPDDR3 1333/1600 |
| Channels | 2 |
| ECC Memory Support | No |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 2 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 22 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 100°C |
| Thermal Design Power (TDP) | 11.5 W |
| GPU Label | Intel® HD Graphics for 4th Generation Intel® Processors |
| Display Count | 3 |
| GPU Clock Speed | 200 MHz |
| GPU Turbo Clock Speed | 850 MHz |