The Intel Celeron 3965Y is Dual core CPU clocked at 1.50 GHz — released March 2017
How does the Intel Celeron 3965Y perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Celeron 3965Y.
| Speed | 1.50 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2 |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | OPI |
| Transfer Rate | 4 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | LPDDR3-1866, DDR3L-1600 |
| Channels | 2 |
| ECC Memory Support | No |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 2 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 14 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 100°C |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| GPU Label | Intel® HD Graphics 615 |
| Display Count | 3 |
| GPU Clock Speed | 300 MHz |
| GPU Turbo Clock Speed | 850 MHz |