The Intel Celeron E3500 is Dual core CPU clocked at 2.70 GHz — released June 2010
How does the Intel Celeron E3500 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Celeron E3500.
| Speed | 2.70 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | LGA775 |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | SSE2 SSE3 SSSE3 |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 800 MHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 45 nm |
| Operating Temperature | up to 74.1°C |
| Voltage Range | 0.8500V-1.3625V |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |