The Intel Celeron J3455 is Quad core CPU clocked at 1.50 GHz — released June 2016
How does the Intel Celeron J3455 perform when put to the test.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Multi Core
Data provided by Geekbench 4.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Single Core
Data provided by Geekbench 4.
How does the Intel Celeron J3455 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Celeron J3455.
| Speed | 1.50 GHz |
| Number of Cores | Quad core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCBGA1296 |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | DDR3L/LPDDR3 up to 1866 MT/s; LPDDR4 up to 2400 MT/s |
| Channels | 2 |
| ECC Memory Support | No |
| Architecture | x64 |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 threads |
| L2 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 14 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 105°C |
| Thermal Design Power (TDP) | 10 W |
| GPU Label | Intel® HD Graphics 500 |
| Display Count | 3 |
| GPU Clock Speed | 250 MHz |