The Intel Celeron T3300 is Dual core CPU clocked at 2.00 GHz — released January 2010
How does the Intel Celeron T3300 perform when put to the test.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Multi Core
Data provided by Geekbench 4.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Single Core
Data provided by Geekbench 4.
How does the Intel Celeron T3300 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Celeron T3300.
| Speed | 2.00 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | No |
| Dynamic Frequency Scaling | No |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 800 MHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 45 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |