The Intel Core M-5Y10a is Dual core CPU clocked at 800 MHz — released June 2014
How does the Intel Core M-5Y10a perform when put to the test.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Multi Core
Data provided by Geekbench 4.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Single Core
Data provided by Geekbench 4.
How does the Intel Core M-5Y10a perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Core M-5Y10a.
| Speed | 800 MHz |
| Turbo Speed | 2.00 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | Yes |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2 AVX 2.0 |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | LPDDR3 1333/1600; DDR3L/DDR3L-RS 1600 |
| Channels | 2 |
| ECC Memory Support | No |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 4 threads |
| L2 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 14 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 95 C |
| Thermal Design Power (TDP) | 4.5 W |
| GPU Label | IntelĀ® HD Graphics 5300 |
| Display Count | 3 |
| GPU Clock Speed | 100 MHz |
| GPU Turbo Clock Speed | 800 MHz |