Intel Core i5-2500T
The Intel Core i5-2500T is Quad core CPU clocked at 2.30 GHz — released January 2011
Single-core Speed
Single-core speeds compared
Single-core Turbo Speed
Max turbo single-core speeds compared
Summary
| Speed | 2.30 GHz |
| Turbo Speed | 3.30 GHz |
| Number of Cores | Quad core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | LGA1155 |
| Hyperthreaded | No |
Features
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2 AVX |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
Bus
| Bus Architecture | DMI |
| Transfer Rate | 5 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
Memory
| Memory Type | DDR3 1066/1333 |
| Channels | 2 |
| ECC Memory Support | No |
Details
| Architecture | x64 |
| Cores | 4 |
| Threads | 4 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 32 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 69.8°C |
Power
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
Graphics
| GPU Label | Intel® HD Graphics 2000 |
| Display Count | 2 |
| GPU Clock Speed | 650 MHz |
| GPU Turbo Clock Speed | 1.25 GHz |