The Intel Core i5-3340M is Dual core CPU clocked at 2.70 GHz — released January 2013
How does the Intel Core i5-3340M perform when put to the test.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Multi Core
Data provided by Geekbench 4.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Single Core
Data provided by Geekbench 4.
How does the Intel Core i5-3340M perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Core i5-3340M.
| Speed | 2.70 GHz |
| Turbo Speed | 3.40 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCBGA1023, FCPGA988 |
| Hyperthreaded | Yes |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | AVX |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | DMI |
| Transfer Rate | 5 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | DDR3/L/-RS 1333/1600 |
| Channels | 2 |
| ECC Memory Support | No |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 4 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 22 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 105 C |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| GPU Label | IntelĀ® HD Graphics 4000 |
| Display Count | 3 |
| GPU Clock Speed | 650 MHz |
| GPU Turbo Clock Speed | 1.25 GHz |