The Intel Core i7-660LM is Dual core CPU clocked at 2.26 GHz — released June 2010
How does the Intel Core i7-660LM perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Core i7-660LM.
| Speed | 2.26 GHz |
| Turbo Speed | 3.06 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | Yes |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | SSE4.1/4.2 |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | DMI |
| Transfer Rate | 2.5 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | DDR3 800/1066 |
| Channels | 2 |
| ECC Memory Support | No |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 4 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 32 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 105°C |
| Thermal Design Power (TDP) | 25 W |
| GPU Label | Intel® HD Graphics for Previous Generation Intel® Processors |
| Display Count | 2 |
| GPU Clock Speed | 266 MHz |
| GPU Turbo Clock Speed | 566 MHz |