The Intel Core2 Extreme QX6850 is Quad core CPU clocked at 3.00 GHz — released June 2007
How does the Intel Core2 Extreme QX6850 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Core2 Extreme QX6850.
| Speed | 3.00 GHz |
| Number of Cores | Quad core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | LGA775 |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 1.33 GHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 4 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 8 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 65 nm |
| Operating Temperature | up to 64.5°C |
| Voltage Range | 0.8500V-1.500V |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |