The Intel Xeon EC5549 is Quad core CPU clocked at 2.53 GHz — released January 2010
How does the Intel Xeon EC5549 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Xeon EC5549.
| Speed | 2.53 GHz |
| Turbo Speed | 2.93 GHz |
| Number of Cores | Quad core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCLGA1366 |
| Hyperthreaded | Yes |
| NX Bit | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | QPI |
| Number of Links | 1 |
| Transfer Rate | 5.87 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 4 |
| Threads | 8 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 8 |
| Manufacture Process | 45 nm |
| Max CPUs | 2 |
| Operating Temperature | up to 77.6°C |
| Voltage Range | 1.0 - 1.5V |
| Thermal Design Power (TDP) | 85 W |
| Memory Type | DDR3 800/1066/1333 |
| Channels | 3 |
| ECC Memory Support | Yes |