The Intel Xeon LV 5128 is Dual core CPU clocked at 1.86 GHz — released March 2006
How does the Intel Xeon LV 5128 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Xeon LV 5128.
| Speed | 1.86 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | LGA771 |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 1.07 GHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 4 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 65 nm |
| Operating Temperature | up to 58°C |
| Voltage Range | B2=1.0V-1.5V, G0=.85V-1.5V |
| Thermal Design Power (TDP) | 40 W |