The Intel Xeon LV 5133 is Dual core CPU clocked at 2.20 GHz — released 1999
How does the Intel Xeon LV 5133 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Xeon LV 5133.
| Speed | 2.20 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | LGA771 |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 800 MHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 4 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 65 nm |
| Voltage Range | 1.150V-1.250V |
| Thermal Design Power (TDP) | 40 W |