Intel Xeon LV 5148
The Intel Xeon LV 5148 is Dual core CPU clocked at 2.33 GHz — released March 2006
Single-core Speed
Single-core speeds compared
Single-core Turbo Speed
Max turbo single-core speeds compared
Summary
| Speed | 2.33 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | LGA771 |
| Hyperthreaded | No |
Features
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
Bus
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 1.33 GHz |
Details
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 4 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 65 nm |
| Operating Temperature | up to 58°C |
| Voltage Range | 1.150V-1.250V |
Power
| Thermal Design Power (TDP) | 40 W |