The Intel Xeon ULV 1.66 GHz, 2M Cache, 667 MHz FSB is Dual core CPU clocked at 1.66 GHz — released January 2006
How does the Intel Xeon ULV 1.66 GHz, 2M Cache, 667 MHz FSB perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Xeon ULV 1.66 GHz, 2M Cache, 667 MHz FSB.
| Speed | 1.66 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 667 MHz |
| Architecture | x86 |
| Cores | 2 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 2 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 65 nm |
| Operating Temperature | up to 100°C |
| Voltage Range | 1.0V-1.2125V |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |