The Intel Celeron N2807 is Dual core CPU clocked at 1.58 GHz — released January 2014
How does the Intel Celeron N2807 perform when put to the test.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Multi Core
Data provided by Geekbench 4.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Single Core
Data provided by Geekbench 4.
How does the Intel Celeron N2807 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Celeron N2807.
| Speed | 1.58 GHz |
| Number of Cores | Dual core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCBGA1170 |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Memory Type | DDR3L 1333 |
| Channels | 1 |
| Architecture | x64 |
| Cores | 2 |
| Threads | 2 threads |
| L2 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 22 nm |
| Max CPUs | 1 |
| Operating Temperature | up to 105°C |
| Thermal Design Power (TDP) | 4.3 W |
| GPU Label | Intel® HD Graphics for Intel Atom® Processor Z3700 Series |
| Display Count | 2 |
| GPU Clock Speed | 313 MHz |
| GPU Turbo Clock Speed | 750 MHz |