The Intel Xeon E5420 is Quad core CPU clocked at 2.50 GHz — released September 2007
How does the Intel Xeon E5420 perform when put to the test.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Multi Core
Data provided by Geekbench 4.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Single Core
Data provided by Geekbench 4.
How does the Intel Xeon E5420 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Xeon E5420.
| Speed | 2.50 GHz |
| Number of Cores | Quad core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | LGA771 |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | Yes |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 1.33 GHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 4 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 12 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 45 nm |
| Operating Temperature | up to 67°C |
| Voltage Range | 0.850V-1.3500V |
| Thermal Design Power (TDP) | 80 W |