Intel Xeon E7-4850 v4
The Intel Xeon E7-4850 v4 is 16 cores CPU clocked at 2.10 GHz — released March 2016
Single-core Speed
Single-core speeds compared
Single-core Turbo Speed
Max turbo single-core speeds compared
Summary
| Speed | 2.10 GHz |
| Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Number of Cores | 16 cores |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCLGA2011 |
| Hyperthreaded | Yes |
Features
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | AVX 2.0 |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
Bus
| Bus Architecture | QPI |
| Number of Links | 3 |
| Transfer Rate | 8 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
Details
| Architecture | x64 |
| Cores | 16 |
| Threads | 32 threads |
| L2 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 14 nm |
| Max CPUs | 4 |
| Operating Temperature | up to 69°C |
Power
| Thermal Design Power (TDP) | 115 W |
Memory
| Memory Type | DDR4-1333/1600/1866 DDR3-1066/1333/1600 |
| Channels | 4 |
| ECC Memory Support | Yes |