The Intel Celeron 540 is Single core CPU clocked at 1.86 GHz — released June 2007
How does the Intel Celeron 540 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Celeron 540.
| Speed | 1.86 GHz |
| Number of Cores | Single core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | PPGA478 |
| Hyperthreaded | No |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | No |
| Virtualization | No |
| Dynamic Frequency Scaling | No |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 533 MHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 1 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 1 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 65 nm |
| Operating Temperature | up to 100°C |
| Voltage Range | 0.95V-1.30V |
| Thermal Design Power (TDP) | 30 W |