The Intel Pentium 4 2.66 GHz, 1M Cache, 533 MHz FSB is Single core CPU clocked at 2.66 GHz — released 1999
How does the Intel Pentium 4 2.66 GHz, 1M Cache, 533 MHz FSB perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Pentium 4 2.66 GHz, 1M Cache, 533 MHz FSB.
| Speed | 2.66 GHz |
| Number of Cores | Single core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | PPGA478 |
| Hyperthreaded | No |
| Virtualization | No |
| Bus Architecture | FSB |
| Bus Clock Speed | 533 MHz |
| Architecture | x86 |
| Cores | 1 |
| Threads | 0 threads |
| L2 Cache | 1 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 90 nm |
| Operating Temperature | up to 73.1°C |
| Voltage Range | 1.25V-1.388V |
| Thermal Design Power (TDP) | 89 W |