The Intel Xeon E5-2695 v2 is Duodeca core CPU clocked at 2.40 GHz — released June 2013
How does the Intel Xeon E5-2695 v2 perform when put to the test.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Multi Core
Data provided by Geekbench 4.
Benchmark data measured with Geekbench 4 Single Core
Data provided by Geekbench 4.
How does the Intel Xeon E5-2695 v2 perform when put to the test.
Single-core speeds compared
Max turbo single-core speeds compared
Full technical specifications for the Intel Xeon E5-2695 v2.
| Speed | 2.40 GHz |
| Turbo Speed | 3.20 GHz |
| Number of Cores | Duodeca core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCLGA2011 |
| Hyperthreaded | Yes |
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | AVX |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
| Bus Architecture | QPI |
| Number of Links | 2 |
| Transfer Rate | 8 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
| Architecture | x64 |
| Cores | 12 |
| Threads | 24 threads |
| L2 Cache | 0 |
| L3 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 22 nm |
| Max CPUs | 2 |
| Operating Temperature | up to 81°C |
| Voltage Range | 0.65–1.30V |
| Thermal Design Power (TDP) | 115 W |
| Memory Type | DDR3 800/1066/1333/1600/1866 |
| Channels | 4 |
| ECC Memory Support | Yes |