Intel Xeon E7-4850 v2
The Intel Xeon E7-4850 v2 is Duodeca core CPU clocked at 2.30 GHz — released January 2014
Single-core Speed
Single-core speeds compared
Single-core Turbo Speed
Max turbo single-core speeds compared
Summary
| Speed | 2.30 GHz |
| Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Number of Cores | Duodeca core |
| Unlocked | No |
| Socket Type | FCLGA2011 |
| Hyperthreaded | Yes |
Features
| NX Bit | Yes |
| Trusted Computing | Yes |
| Virtualization | Yes |
| Instruction Set Extensions | AVX |
| Dynamic Frequency Scaling | Yes |
Bus
| Bus Architecture | QPI |
| Number of Links | 3 |
| Transfer Rate | 7.2 GT/s |
| Bus Clock Speed | 0 MHz |
Details
| Architecture | x64 |
| Cores | 12 |
| Threads | 24 threads |
| L2 Cache | 0 |
| Manufacture Process | 22 nm |
| Max CPUs | 4 |
| Operating Temperature | up to 68°C |
Power
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
Memory
| Memory Type | DDR3 1066/1333/1600 |
| Channels | 4 |
| ECC Memory Support | Yes |